Carlo Maria Broschi ”Farinelli”

Carlo Broschi, yani nam-ı değer Farinelli: İtalya Andria’da müzisyen bir ailenin içinde hayata gözlerini açtı. Babası Salvatore; bir kompozitör ve şehir katedralinde koro şefi olarak görev almaktaydı. Annesi, Caterina Barrese bir Napoli vatandaşıydı ve Carlo’nun vaftiz zamanının gelmesi ile birlikte; Napoli soylularından, çok ünlü itibar sahibi bir ailenin mensubu olan Andria dükü Fabrizio Carafa onun vaftizine öncülük edip, ona vaftiz sırasında Carlo Maria Michelangelo Nicola ismini vererek babası Salvatore’yi onurlandırdı.

FARİNELLİ VE DEHŞET VERİCİ HADIM EDİLME HİKAYESİ

Farinelli, eserleri günümüze dek ulaşan en başarılı opera bestecilerinden birisi olan Nicola Porpora ile tanıştırıldı. Nicola Porpora, 1715 yılında S. Onofrio Konservatuvarına maestro olarak tayin edilmiş dönemin en önemli sanatçılarından biriydi. Farinelli’nin babası Salvatore Broschi 4 Kasım 1717 tarihinde beklenmedik bir şekilde hayata gözlerini yumunca ailenin çok önemli bir karar vermesi gerekiyordu ve aldıkları bu karar ile Carlo’nun tüm hayatı kökten bir değişime uğrayacaktı. Ekonomik açıdan varlıklarını sürdürebilmek, var olabilmek adına Farinelli’nin abisi Ricardo Broschi tarafından Carlo’nun hadım edilmesi kararı verildi.

Bu ilginç ve dramatik hadım edilme hikayesinin altında yatan gerçeklik ise: 16. ve 20. yüzyıla kadar süren bir dönem içerisinde Roma katolik kiliseleri, küçük yaştaki fakir ama yetenekli çocukları toplayıp onlara mükemmel bir müzik eğitimi veriyor olması yatıyordu. Özel bir ses tonuna sahip olan erkek çocuklarının kilise bünyesine katılabilmesi ve eğitim alabilmesi için öncelikle hadım edilmeleri şartı koşuluyordu. Gerekçe olarak ise; ergenlik dönemine girip, ses telleri hormonal olarak bozulmadan hemen önce bunu engellemekti.

Herkes tarafından dikkat çeken bu hadım edilen yeteneklere  “castrato” adı veriliyordu. Hadım edilen bu çocuklar, bu nedenle büyüdüklerinde de sesleri bu sayede korunmuş oluyordu. Yıllardır süregelen hayat dilimleri içerisinde ismini bugün bile söz ettiren, kadın ve erkek sesi arasındaki sese sahip olan bu özel sanatçılardan biri de Farinelli’dir.

İtalya’nın Fransız Anayasasına geçmesi ile birlikte hadım etme suç olarak sayıldığından bir daha bu işlem yapılmadı ve bu sese sahip şarkıcılar zamanla yok oldular.

Şuan dinlemiş/dinleyecek olduğunuz bu eser: George Frederic Handel’e ait ”Lascia ch io pianga”dır. Öylesine naif, öylesine ustaca işlenmiş notlara sahiptir ki, biraz bile olsa müzik kulağınız varsa eğer derhal bir ”Handel” eseri olduğunu kolaylıkla ayırt edebilirsiniz.

Farinelli ile bağdaştırılan en önemli eserlerden biridir. Hatta öylesine ki dönemin kayıtlarında: Büyük bestekar Handel, bestelemiş olduğu bu eserin Farinelli tarafından seslendirilmesi için uzun haftalar boyunca Carlo’nun peşinden koştuğu, çetin uğraşlarının sonunda Carlo’nun sahne üzerinde bu eseri seslendirdiği gün en önden izleyen Handel’in dayanamayarak fenalaştığı kayıtlara geçilmiştir.

Rasim Dahiloğlu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: