Zadok the Priest

İnsanın içinde bastırılmış olan ”kahramanlık” duygularını coşturan, kulaklara ve ruha tam bir müzik şöleni yaşatan, ada halkının miras olarak benimsediği ve günümüzde hepimizin muhakkak bir kere bile olsa dinlediği veya işittiği o muhteşem Handel eseri: Zadok the Priest…

Almanya doğumlu ve her zaman için saraya yakın bir bestekar olarak eserler veren George Frideric Handel tarafından bestelenen ve günümüzde halen taç giyme törenlerinde ”kraliyet filarmoni orkestrası” tarafından icra edilen bu muhteşem eser, 1727 yılında tahta geçen Kral II. George için bestelenmiştir. Eser tam anlamıyla kusursuz bir şekilde Handel imzası taşımaktadır.

Dinlenildiği zaman, -Evet bu notaları tanıyorum…, dediğiniz, kulağınıza yabancı gelmeyen bu muhteşem eser/tören marşı televizyonlarda sıkça çalınmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise: 1992 yılında Tony Britten tarafından resmi diller olan: İngilizce, Fransızca ve Almanca olarak UEFA Şampiyonlar Ligi için düzenlenerek resmi marş ilan edilmiş olmasıdır. Lig açılışlarında tahmini olarak üç dakika boyunca çalınmaktadır.

Handel eserlerinde her zaman için bir kilise ve saray ezgileri havasını hissedebilirsiniz. Kraliyet ailesine karşı güttüğü seviyeli ve dengeli yaklaşım politikasının neticesinde verdiği saray ezgileri ile dolu eserlerinin yanı sıra, kiliseye bağlı ruhbanları unutmayarak dönemin din adamlarının da kalbini fethedecek eserlere altın imzasını atmaya başarmıştır.

Handel ile ilgili özellikle önermek istediğim bir film var ki lezzetinden yenmeyecek derece keyifli ve tarih kokan bir özelliğe sahip. FARİNELLİ… Eğer ola ki izlemediyseniz muhakkak izlemenizi tavsiye ediyorum.
Not: Film +18 sahneler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: